האם כדאי לרדת מחמש יחידות מתמטיקה לשלוש?

20 במרץ 2017 | כללי,שאלות נפוצות
תגים: ,

במהלך הייעוץ לקראת ההרשמה לקורס פסיכומטרי אנחנו פוגשים מועמדים רבים שסיימו תיכון עם ציון 100 בשלוש יחידות מתמטיקה. הרוב המוחלט של אותם הפונים התחיל את דרכו בתיכון מארבע או מחמש יחידות ובהמלצת רכזת או מורה ירד לשלוש.

מי שטוען, שרמת שלוש יחידות מתמטיקה היא מספיקה לבחינה הפסיכומטרית, לא מדייק: נושאים כגון הסתברות, צירופים, זוויות במעגל ועוד לא נלמדים ברוב שאלוני הבגרות לשלוש היחידות.

נוצר הרושם כי נציג בית ספר לעתים קרובות דואג לממוצע של המוסד ולא לטובת התלמיד.

לשיטתנו, טובת התלמיד מחייבת להשקיע את המרב, כדי לסייע לכל מתקשה להישמר ברמה של ארבע או חמש יחידות במתמטיקה ולא להפוך את החיים "לקלים יותר" לכולם, מה גם, שבציון הסכם שהוא סכום של הציון הפסיכומטרי וממוצע הבגרות יש משקל גדול יותר לציון (אפילו לא גבוה) בארבע או חמש נקודות, מאשר לציון 100 בשלוש.

עורך: בוריס (בר) גייל

מנכ"ל אוקיי פסיכומטרי מאז 1996

למה כדאי להיות מורה לפסיכומטרי?

19 בינואר 2017 | שאלות נפוצות

רוב המורים שמלמדים פסיכומטרי – סטודנטים, או, לפחות, התחילו את דרכם כשהיו סטודנטים. מדוע משרת המורה נחשקת כל כך?

הרבה עבודה קשה

אנחנו באוקיי מאמינים, כי ללמד פסיכומטרי זה לא רק השיטות המיוחדות והטריקים. כדי ללמד פסיכומטרי צריך ללמוד ללמד באופן יסודי, להכיר את גישות ושיטות החינוכיות שונות, לרכוש כלים להתמודדות עם שאלות התלמידים ומיומנויות בהכנת שיעורים. הסודות הקטנים, שהופכים את הקורס לחווייתי, מעניין ובהיותו כזה – מועיל. כל זה הופך את המשך העבודה לנעימה וקלה, אך דורשת השקעה ממועמד בתקופת ההכשרה.

בשלב השני של ההכשרה על המועמדים לעבור על כל חומרי הלימוד של הרשת ולהציג את המיומנויות שרכש בשלב העיוני בסימולציות של שיעורים בכיתה. כשההכשרה מסיימת, מתחילה העבודה.

שילוב בין עבודה מתגמלת ולימודים

תחום ההדרכה מתאים ביותר לסטודנטים, שיכולים לשלב משרה חלקית שבצדה שכר הולם עם הלימודים. להבדיל מעבודות לא מקצועיות (כגון מלצרות או עבודות מזדמנות אחרות), מורים לפסיכומטרי פוגשים אנשים בעלי אוריינטציה לימודית, חווים חוויה מיוחדת ומספקת של העברת ידע חדש לתלמידים, רוקמים יחסי חברות חדשים ונהנים מכל רגע.

התענוג שבעבודה

אנחנו מאמינים, שיש לנו אחת העבודות הטובות בתחום ההוראה – אנחנו מייצרים סטודנטים. אין תענוג גדול יותר מלקבל מסרון "התקבלתי!!! המון תודה על ההשקעה והאמון!!!" או "לא האמנתי שאוהב מתמטיקה!!! תודה על הקורס!!".

כיף לנו לפגוש בוגרים: השיטות של OK, היחס האוהד והרצון לתרום להצלחת התלמידים, יוצרים מרקם יחסים מיוחד, שהופך את העבודה למשתלמת – ולא רק בהיבט הכספי.

בשיקולי ההשתלבות במערך ההדרכה של OK מקום מכובד גם למשכורת: אנחנו משלמים יותר מרוב החברות בתחום.

כל אלה, בשילוב עם היחסים המעולים בצוות, האווירה הצעירה והאנושית, הופכים את העבודה בהדרכת פסיכומטרי לתענוג צרוף. אוזן קשבת, כתף תומכת וחוויות משותפות נעימות מאפיינות את העבודה ב-OK.

הדלת שלנו פתוחה בפני  כל מורה כשרוני עם ניסיון בהדרכת פסיכומטרי. נשמח אם תחליטו להגיש מועמדות ומבטיחים לענות לכל אחת ואחד מכם.

בברכה,

צוות הדרכה

אוקיי פסיכומטרי

 1. (שדה חובה)
 2. (שדה חובה)
 

הבחינה הפסיכומטרית

1 בדצמבר 2016 | שאלות נפוצות
תגים:

הבחינה הפסיכומטרית היא כלי מיון מועמדים לאקדמיה בישראל. הבחינה מתקיימת 5 פעמים בשנה בעברית, פעמיים בשנה ברוסית, אנגלית (מבחן משולב), וצרפתית, ופעם בשנה בספרדית.

נוסח משולב של פסיכומטרי כולל תרגום של חלק מהמילים לשפות עברית, אנגלית, רוסית, גרמנית, איטלקית, הונגרית, אמהרית, פורטוגלית והולנדית.

המרכז הארצי לבחינות ולהערכה

הגוף שאחראי על קיום הבחינה הוא המרכז הארצי לבחינות ולהערכה. ההרשמה לפסיכומטרי ומידע על הבחינה ניתן למצוא באתר www.nite.org.il

הבחינה כוללת שלושה תחומים: כמותי (מתמטיקה והסקה מתרשים), מילולי (אנלוגיות, השלמות משפטים, היגיון והבנת הקטע) ואנגלית (השלמת משפטים, שכתובים (Restatements) והבנת הקטע).

הדרך הטובה ביותר להתכונן לפסיכומטרי זה קורס הכנה.

תשלום עבור הבחינה ועבור הקורס:

חיילים בודדים זכאים לסיוע במימון דמי הבחינה (כ-600 שקלים) על חשבון היחידה להכוונת חיילים משוחררים. למידע: 03-7776770.

מכוני הכנה לפסיכומטרי, שנמצאים בפיקוח של משרד החינוך, רשאים לגבות תשלום עבור הקורס על חשבון הפיקדון של חיילים משוחררים.

תוצאות הבחינה

אין תוקף לציוני הבחינה הפסיכומטרית – אם פעם השגת ציון גבוה, הוא יישאר אתך לעד.

פרסום תוצאות הבחינה

הציונים מתפרסמים תוך 30 ימים מיום הבחינה.

"הדלפות" בפסיכומטרי

25 בנובמבר 2016 | שאלות נפוצות
תגים: , ,

בשנים אחרונות התפרסמו שתי "הדלפות" מהבחינה הפסיכומטרית, שהגיעו לחומרי לימוד של אחת החברות שעוסקת בהכנה. "ההדלפות" עוררו מהומות ברשתות חברתיות, הנזקים שנגרמו למרכז הארצי לבחינות ולהערכה נאמדים במילוני שקלים, עורכי הדין של שני הצדדים עוסקים בהכנות כתבי הטענות ואנחנו כאן ננסה לענות על השאלה האם העתקה המדויקת של שאלות מועילה?

במילה אחת – לא. בשתי מילים – זה מועיל בהיבט שיווקי אולי, אך לא תורם לתלמיד בקורס הכנה לפסיכומטרי מבחינת ההצלחה שלו בבחינה. מדוע? גם אם היו נותנים לנבחן את הנוסח המלא של הבחינה פסיכומטרית בה הוא אמור להיבחן למחרת, רוב הסיכויים שהתלמיד לא היה זוכר את הרוב. אנחנו שואלים תלמידים שהרגע יצאו מהבחינה – מה אתם זוכרים? והתשובה שאנחנו מקבלים לרוב – כלום. פירורים – נושא מטלת כתיבה – באופן מאוד כללי בלבד – שאלה אחת או שתיים מאנלוגיות ללא ההיסחים וקווים כללים של שאלות בכמותי. לכן אין כל סיבה לגרום למהומות ולהעתיק שאלות מהבחינה האמיתית.

הדרך הטובה ביותר להכין את התלמיד לפסיכומטרי היא לפתח מאגר שאלות עצום בתחומים שנפוצים בפסיכומטרי ולעכוב לאחר השינויים בבחינה (לדוגמה: מגמת גידול בשאלות "מחזק/מחליש" בחלק של שאלות הבנה והסקה במילולי צריכה לבוא לידי ביטוי בספרים, וכדומה). יש לזכור, הדרך היחידה ללמד שחקן כדורסל לקלוע בסל היא לאפשר לו לקלוע כמה שיותר – וזאת לדעתנו הדרך להצלחה בפסיכומטרי – ריבוי שאלות מאותם הסוגים שהופיעו בבחינה, לא העתקות.

בוריס (בר) גייל

מנכ"ל OK פסיכומטרי

איך להימנע מציון נמוך בפסיכומטרי?

9 באוקטובר 2016 | שאלות נפוצות
תגים: , ,

הסקאלה של ציונים הפסיכומטרי נעה בין 200 ל-800, הציון הממוצע הוא באזור 540. הציון שאנחנו מגדירים כ"אזור הניחוש" נע בין 305 ל-370 נקודות. מה זה אומר? לדוגמה, נבחן שלא פותח את חוברת הבחינה הפסיכומטרית ומנחש הכול מבלי להתאמץ, צריך לקבל ציון מעט נמוך מ-400.

יחד עם זאת, יש כ-10000 נבחנים בשנה (!) שמקבלים ציון נמוך מ-400. בהתחשב בעובדה שזה רבע מכלל הנבחנים, יצאנו לבדוק, כיצד הדבר ייתכן (הרי על-פי הסטטיסטיקה, 80% מהעשרת האלפים האלה למדו בקורס הכנה לפסיכומטרי כלשהו ועדיין נכשלו בפסיכומטרי).

וכאן התשובה: כל מי שקיבל ציון נמוך בפסיכומטרי לא שילב את הידע שרכש בקורס עם אסטרטגיה. אנחנו יודעים, שבפסיכומטרי לא מספיק לדעת את החומר, צריך לשלוט גם באסטרטגיה. ריכזנו עבורכם ששה כללים פשוטים שימנעו מכם קבלת ציון נמוך בפסיכומטרי (בהנחה שיש לכם את בסיס הידע הדרוש):

 1. הכלל הראשון של פסיכומטרי - לא יודע את תשובה – נחש. ואל תגידו "בסימולציה לא אסמן ובבחינה הפסיכומטרית – כן". במצבי הלחץ המוח שלנו מסוגל לשחזר רק פעולות שתרגלנו לרמה האוטומטית.

זכרו:  תשובה נכונה משפרת את הציון ותשובה לא נכונה איננה גורעת ממנו. כלומר, אם הנבחן מבחין בכך שעברה יותר מדקה מאז שהוא התחיל לפתור את השאלה, עליו לסמן תשובה בטופס תוך ניחוש ולהמשיך הלאה מבלי להתעכב. כנ"ל גם במקרה שהנבחן זיהה שאלה שאיננו יודע כיצד לפתור (רק בלי לבזבז עליה דקה – ישר לסמן תשובה בניחוש ולהמשיך הלאה).

 1. בחרו כבר בתחילת ההכנה את "מספר הניחוש". חשוב להבין: אם נהיה עקביים בסימון, נקבל יותר נקודות בציון הפסיכומטרי. מכאן שכבר בתחילת הקורס יש לבחור את "מספר הניחוש", כדי להבטיח את הציון המקסימלי בבחינה (לדוגמה: רק תשובה מספר 2 במקרה של ניחוש לאורך כל הבחינה הפסיכומטרית).
 2. מצאת תשובה נכונה – אל תמשיך לקרוא הלאה. הכלל הזה חוסך לא רק זמן, אלא גם אנרגיה ושומרת עליכם. חשבו: אם זיהיתם שהתשובה הנכונה היא 1 ועברתם ישר לתשובה שאחריה, חסכתם 3/4 זמן שאלה – זה מקנה יתרון משמעותי על פני נבחנים אחרים בפסיכומטרי!
 3. פסלת שלוש תשובות ראשונות – הרביעית נכונה, אל תקרא אותה. הדרך לחסוך רבע מזמן שאלה בפסיכומטרי היא לדעת לסמן את התשובה הרביעית מבלי לקרוא אותה.
 4. פתור שאלות בסדר בו הן מובאות בפרק. דילוג על שאלות מבלי לסמן אותן בטופס תשובות הוא מתכון לטעויות ולסטיות, לכן יש לפתור את כל השאלות בכל הפרקים לפי הסדר, בו השאלות מובאות בהם. אם הנך מתקשה בפתרון שאלה, יש לסמנה בניחוש בטופס ובכוכבית או סימן קריאה בחוברת הבחינה הפסיכומטרית ולחזור אליה אם יוותר הזמן.
 5. סמן את התשובה בדף התשובות אחרי כל שאלה. רק סימן בטופס תשובות שאלה-שאלה מונע סטייה וטעויות. אנא הקפידו לסמן את התשובה הנכונה בטופס תשובות אחרי כל שאלה בפסיכומטרי.

בהצלחה בבחינה

צוות מחקר ופיתוח

אוקיי פסיכומטרי

איזו בחינה עדיפה – SAT או פסיכומטרי באנגלית (משולב)?

18 בספטמבר 2016 | שאלות נפוצות
תגים: , ,

SAT (Scholastic Aptitude Test – מבחן יכולת לימודית) הוא מבחן דמוי פסיכומטרי ישראלי, המשמש כמבחן כניסה לאוניברסיטאות ולמכללות בארה"ב. הפסיכומטרי הישראלי בתחילת דרכו התבסס על SAT במידה ניכרת.

מבחן  SATנוצר ב-1901. ל-SAT משקל של 50% מכלל השיקולים (בין השיקולים האחרים: ציוני התיכון, קורות חיים, המלצות) בקבלה לאוניברסיטאות הגדולות בארה"ב.

הגוף שאחראי לקיום הבחינה וכתיבת התכנים, בדומה למרכז לבחינות ולהערכה הישראלי הוא Collage Board. SAT מתקיים שבע פעמים בשנה בארה"ב ועוד מספר מועדים במדינות אחרות בעולם. הבחינה כוללת כ-200 שאלות ב-10 פרקים בשלושה תחומים:

 1. כתיבה (Writing) – מטלת כתיבה אחת ושני פרקים לזיהוי טעויות דקדוקיות ותיקון משפטים ופסקות;
 2. מתמטיקה (Mathematic) הנושאים דומים לאלה שבפסיכומטרי הישראלי: אלגברה, גיאומטריה, הנדסת מרחב, אך יש גם 9 שאלות בפרק שהן שאלות פתוחות (כותבים פתרון ולא שאלות רב-בררה).
 3. קריאה (Reading) – שאלות השלמת משפטים ושאלות לקטע קריאה.

להבדיל מפסיכומטרי, כל פרק מוערך בין 200-800 נקודות (ולא המבחן כולו). לעתים הנבחנים מדברים על סכום שלושת הציונים (600-2400 נקודות).

כעבור חודש מקבלים את הציון.

ובכן, האם הבחינה SAT עדיפה על פסיכומטרי? ל-SAT מספר יתרונות:

 1. ניתן להיבחן בבחינת SAT כל פעם (ברצף), להבדיל מפסיכומטרי, בו צריך לדלג מועד אחד בין ההיבחנויות.
 2. ב-SAT אפשר להשקיע רק בפרק אחד (הציון הוא דיפרנציאלי, כלומר, אם קבלת ציון טוב בחלק המילולי, בבחינה הבאה אתה יכול להשקיע בלימוד מתמטיקה ולשפר רק אותה וכך "לגרד" את הציון הסופי הנדרש).

החיסרון של בחינת SAT הוא שפקולטות לרפואה לא מקבלות את SAT כחלופה, לכן מי ששוקל ללמוד רפואה או מקצועות הסמוכות – רוקחות, למשל, עדיף שייבחן בפסיכומטרי (משולב אנגלית). לכן מועמד ששוקל ללמוד רפואה בישראל חייב להיבחן בפסיכומטרי.

נשמח לתת מידע מפורט למועמדים בטלפון 1800650700

 1. (שדה חובה)
 2. (שדה חובה)
 

אחוזי ההצלחה בפסיכומטרי

29 באוגוסט 2016 | שאלות נפוצות
תגים: , ,

השאלה הנפוצה ביותר בקרב הפונים ליעוץ פסיכומטרי היא "מה אחוזי ההצלחה של OK?". אבל איך נמדדת ההצלחה? מורים שלנו בשיעור הראשון בקורס פסיכומטרי אומרים לתלמידים: "אני לא מאחל לכם לקבל 800 – אני מאחל לכל אחד מכם לקבל נקודה אחת יותר ממה שאתם צריכים כדי להתקבל".

אנחנו יודעים כי להצלחה בפסיכומטרי מדד אחד: קבלה ללימודים אקדמיים. ככל שבסיס המועמד גבוה יותר, כך הסיכוי שלו לקבל ציון גבוה בפסיכומטרי ולהתקבל ללימודים הוא טוב יותר, לדוגמה: תלמיד שסיים בגרות עם חמש יחידות במתמטיקה אמור לסיים את הקורס ולקבל ציון פסיכומטרי מעל שבע מאות. תלמיד עם ציוני בגרות נמוכים צריך לסיים את הקורס עם ציון מעל חמש מאות – מדויק יותר אפשר לומר רק במהלך הלימודים בקורס, אחרי מספר סימולציות וזאת מסיבה הבאה: לפעמים ציוני בגרות נמוכים מעידים לא על הסיכוי הנמוך לקבל ציון גבוה בפסיכומטרי, אלא על העדר מוטיבציה לימודית בבית ספר.

הצלחה בבחינה (פסיכומטרית ובכל מקצוע אחר) תלויה במידה רבה במורה ויכולתו לעורר עניין למקצוע הנלמד. יש לנו מספיק כלים כדי לסייע גם תלמיד עם רקע נמוך ולהביא אותו לציון גבוה בבחינה, בתנאי שאותו התלמיד ישקיע מצדו בלימודים בהתאם למידת ההשקעה שלנו.

הצלחה בפסיכומטרי לא יכולה להימדד לפי הממוצע – מיצוע ציונים מבטל את הנתונים האישים של מועמד ולא יכול לשקף נכונה את הסיכוי שלו בפסיכומטרי. אכן, ממוצע הציונים במכון פסיכומטרי לא רלוונטי עבור תלמיד בעל ארבע או חמש יחידות מתמטיקה, כי יש אחוז קטן יחסית של מועמדים עם הציונים האלה – הפוטנציאל שלו גבוה יותר מהממוצע ולכן תחזית הציון שצריכה להינתן לו בעת הייעוץ. בקצה השני של הסכלה תלמיד עם שלוש יחידות מתמטיקה – עד לסדרת מבחני המתכונת לא נדע את עומק הפוטנציאל שלו: ייתכן והפוטנציאל הלימודי של אותו התלמיד גבוה מאוד והוא יגיע לציון מעל שבע מאות.

אנחנו יודעים למחזות בדיוק רב את הציון הסופי של מועמדים על סמך הנתונים האישיים במהלך ייעוץ טלפוני מקצועי וכן, אנחנו מאמינים כי קורס פסיכומטרי ב-OK נותן את הסיכוי הטוב ביותר לממש פוטנציאל לימודי של מועמד ולהתקבל ללימודים אקדמיים – הודות למקצועיות היוצאת דופן שלנו בכל שלבי הלמידה, החל מהייעוץ.

בברכה,

צוות מחקר ופיתוח של רשת OK פסיכומטרי

מלאו את הטופס שלהלן ואחד מיועצינו ייצור אתכם קשר:

 1. (שדה חובה)
 2. (שדה חובה)
 

טריקים בפסיכומטרי

28 באוגוסט 2016 | שאלות נפוצות
תגים: , , ,

תלמיד שאל אותי פעם: "איך ידעת מיד שהתשובה לתרגיל הזה היא שתיים?" והצביע על שאלה בספר גיאומטריה (פסיכומטרי). עניתי: "ראה, המשולש הזה חסום במעגל כך שקוטר המעגל הוא אחת הצלעות של המשולש. לכן הוא משולש ישר-זווית, לפי המשפט הקיים. נתון כי אחת הזוויות היא שלושים מעלות, ולפי הכלל האחר, ניצב במשולש ישר-זווית שנמצא מול הזווית של שלושים מעלות שווה למחצית המיתר. לכן התשובה היא שתיים". תלמיד הביט בי ואמר: "בטח, קל לך לפתור – הרי אתה מכיר את הטריק".

אמנם, נהוג לקרוא לחלק מהשיטות הפסיכומטריות "טריקים", אבל הכנה טובה מבוססת על השילוב שבין הכרת הכללים והמשפטים הרלוונטיים ו יישומם אל תוך הזמן הדחוס של הבחינה פסיכומטרית תוך פיתוח אסטרטגיה אישית נכונה. וכן, לכול מי שהצליח בפסיכומטרי היה בסיס במתמטיקה, עברית ואנגלית.

האם יש "טריקים" בפסיכומטרי? כדי לענות על השאלה הזאת יש צורך להגדיר את משמעות המילה "טריק". שיטות אל-מתמטיות, שיסייעו לפתור תרגילים מהר יותר מהשיטה המתמטית – בהחלט יש. פתרונות קסם, שייתנו לתלמיד ללא בסיס וללא לימוד להצליח בפסיכומטרי – בהחלט לא.

במהלך הלימודים בקורס פסיכומטרי אנחנו מתמקדים בהקניית בסיס ידע נדרש להצלחה בפסיכומטרי הן בחלק הכמותי, הן בשאר הפרקים (אנגלית ומילולי). הלימודים בקורס פועל מתחילים מיום ההרשמה – המועמד מקבל ערכת הכנה שכוללת ספרי מבוא במתמטיקה, עברית ואנגלית. לימוד עצמי טרום-קורס מאפשר למורה בקורס לא להתעכב על סדר פעולות חשבון או פעולות עם שברים, אלא להתחיל מטכניקות פסיכומטריות.

נוסף לערכת ההכנה כל נרשם מקבל גם קוד גישה לפורטל לימודי הפסיכומטרי של OK. ככל שהמועמד יקדים להירשם, כך יהיה מוכן יותר לקורס ויקבל יתרון משמעותי על פני נבחנים אחרים בפסיכומטרי.

נוסף ל"טריקים" כאמור, קיימים מספר טיפים טכניים, שתלמידי OK מקבלים במהלך הסימולציות בקורס. דוגמה ל"טריק טכני" הוא, למשל, בחירת אסטרטגיה לסדר פתרון תרגילים או טכניקת סימון נכונה.

אנחנו משקיעים בפיתוח ובמחקר הפסיכומטרי יום-יום, מוסיפים שאלות ופרקים בעקבות כל שינוי בפסיכומטרי ומאמינים, שיש לנו את הקורס הפסיכומטרי הטוב ביותר בשוק. נשמח אם תבחרו להצליח בפסיכומטרי אתנו.

בוריס (בר) גייל

מנהל צוות המחקר והפיתוח

רשת OK פסיכומטרי

"וודאי שאתה לא צריך קורס הכנה" או מדוע ממוצע פסיכומטרי ברוסית נמוך בכמאה נקודות מהממוצע בעברית

25 באוגוסט 2016 | שאלות נפוצות
תגים: , , ,

בפסיכומטרי נבחנים מדי שנה קצת יותר משבע מאות מועמדים ברוסית (כדי לסבר את האוזן, בעברית יש מעל 41,000 נבחנים), אך הממוצע ברוסית – 491 לעומת הממוצע בעברית 576 (על פי הנתונים שדל המרכז הארצי לשנת 2015).

למעשה, ההבדל בין הציון של 491 ו-576 הוא הבדל בין "לא התקבלת" ל"התקבלת". כיצד ניתן להסביר את פערי הציונים האלה בין פסיכומטרי ברוסית לפסיכומטרי בעברית?

בהתאם לסטטיסטיקה של המרכז הארצי, להשכלת ההורים ולמעמד הסוציו-אקונומי של המועמד יש השפעה ניכרת – אם אחד ההורים משכיל ואם המועמד בא ממעמד בינוני-גבוה, הסיכוי לקבל ציון טוב בפסיכומטרי גבוה יותר. מסיבות מובנות חלק גדול של משפחות העולים נמצא במעמד סוציו-אקונומי נמוך מהממוצע של ילידי הארץ, אך הסיבה העיקרית להבדלי הציונים טמונה במקום אחר, כנראה.

ילידי הארץ מתחנכים במציאות שמכירה את הבחינה הפסיכומטרית ומעריכה נכון את גודל המכשול: מי שמתכנן להיבחן בפסיכומטרי משקיע בהכנה את כל המשאבים הדרושים (זמן, רצינות לימודית וכן – כסף). כדאי לראות, איך ילידי הארץ באים לבחינה: מצוידים היטב, עם אוכל ושתיה, עשרות עפרונות מחודדים, שעון עצר ואסטרטגיה מוכנה לבחינה.

עולים, להבדיל מצברים, לא תמיד מודעים לרמת הקושי של פסיכומטרי ואף לא תמיד מכירים את המתכונת. הם ניגשים לבחינה "רק כדי לנסות", "לראות מה יקרה" ומקבלים ציונים נמוכים – סדק גודל של 330-420 נקודות. רמה כזאת של ציונים מעידה על כך שחלק מהנבחנים בפסיכומטרי ברוסית לא מכירים אפילו טכניקות פסיכומטריות בסיסיות, שמוסיפות עוד כמה "נקודות קטנות" בתוצאה, כגון "לא יודע את התשובה – נחש" או את שיטות ניהול הזמן בעת פתרון הפרקים.

כשעולים מגיעים לבחינה הפסיכומטרית ללא כל הכנה, הם ברוב המקרים נכשלים ונאלצים להיבחן בפסיכומטרי פעם נוספת תוך שינוי תודעתי מהותי: על אף שבחלק העיקרי של פסיכומטרי השאלות הן שאלות רב-בררה (מה שנקרא "שאלות אמריקאיות"), ניחוש פרוע לא יכול להביא לתוצאה שתאפשר להתקבל ללימודים אקדמיים בישראל. כדי להצליח בפסיכומטרי יש צורך בהכנה רצינית.

יש לקחת בחשבון אפוא שהבחינה הפסיכומטרית ברוסית מתקיימת רק פעמיים בשנה, כך שמעבר לאבדן הכסף עבור ההרשמה לבחינה (כ-600 שקלים) מדובר גם באבדן הזמן – הרי עולה שנכשל בפסיכומטרי פעם אחת יצטרך להמתין חצי שנה למועד הבא כדי לשפר את הציון.

Dates of the Psychometric Exams in English (combine) 2017

17 באוגוסט 2016 | שאלות נפוצות

The dates of Psychometric Combine (English) Entrance Test (PET) for 2017 are:

20 February 2017 (the registration until 10 January 2017);

6 July 2017 (the registration until 22 May 2017).