בזבוז של שמונה מיליון שקלים בשנה על-ידי מועמדים ללימודים אקדמיים

23 באוגוסט 2016 | השכלה
תגים: , , ,

מסתבר, כי כל שנה מבזבזים מועמדים לאוניברסיטאות ולמכללות כ-8 מיליון שקלים על הרשמות כפולות למוסדות הלימוד (לפי הנתונים של 2014-2015) וזאת כדי להגדיל את הסיכוי להתקבל לאחד מהם. ודוק: אם המועמד מבקש ללמוד כלכלה, הוא רשאי להגיש את מועמדותו בכל מוסד אקדמי, בו מלמדים את המקצוע, אבל – תמורת תשלום דמי הרשמה לכל מוסד. התופעה הזאת היא רלוונטית בעיקר לאלה שטרם קבלו את תוצאות הפסיכומטרי ולא יכולים לאמוד את סיכויי הקבלה.

ח"כ אילן גילאון מ"מרצ" מקדם יוזמה, לפיה יוקם מרכז רישום ארצי לכלל המוסדות – דבר שיפסיק את הבזבוז המיותר. ליוזמה הזאת יש מתנגדים רבים, בראשם – ראשי מוסדות הלימוד, כמובן.

המצב בפועל גורם לכך שאלפי מועמדים משלמים דמי הרשמה למוסדות, בהם לא ילמדו לעולם וכסף פשוט נעלם בקופותיהם של המוסדות האלה (אגב, קיימות שתי אפשרויות – האחת היא שהמועד התקבל למוסד אחד ודמי הרישום למוסדות אחרים בוזבזו לשווא, וייתכן גם המצב השני, בו המועמד לא התקבל לשום מוסד כלל). המועצה להשכלה הגבוהה בישראל תמכה במהלך, אך בינתיים היוזמה נתקעה.

נזכיר כי חוק זכויות הסטודנט, תשס"ז-2007 קבע דמי הרשמה מקסימליים (שהם הנהוגים למעשה היום ברוב המוסדות)  ל-410 שקלים בעבור הרישום לאוניברסיטאות ולמכללות, שהמוסד רשאי להגדיל את הסכום במאה שקלים נוספים עבור ערכת הרשמה ובעוד 45 שקלים עבור רישום מקוון באינטרנט.

איך לבחור קורס פסיכומטרי?

5 באפריל 2016 | השכלה
תגים: , , , ,

מה הוא קורס פסיכומטרי טוב? זאיך לבחור קורס פסיכומטרי?

קורס פסיכומטרי טוב צריך להיות מותאם לתלמיד עצמו מבחינת הפרופיל הלימודי שלו.

להלן שבעה הפרמטרים החשובים ביותר לבחירת קורס פסיכומטרי טוב:

1. אורך הקורס (מספר מפגשים);

בפרק הכמותי יש כ-40 נושאי הלימוד, בפרק המילולי כ-20 ושלושה בפרק האנגלית. כל נושא מצריך בין 15 דקות לשעה וחצי בכיתה, לכן קורס הכנה לפסיכומטרי צריך לכלול לפחות 25 מפגשים בני 4-5 שעות כל אחד ו-7-8 סימולציות.

2. תדירות הלימודים (נוחיות הלו"ז);

כדי לאפשר ביצוע שיעורי הבית ובדיקתם היעילה, יש צורך בלימודים פעמיים בשבוע ובתקופת המרתון – 3-4.

3. מספר התלמידים בכיתה;

כמות האידאלית של תלמידים בכיתה היא 10-12, אך כל כיתה עד 25 תלמידי פסיכומטרי היא כיתה איכותית, בה מורה מנוסה יכול לתת יחס אישי לכל אחד מהלומדים.

4. ספרי הלימוד ותדירות עדכונם;

הבחינה הפסיכומטרית היא בחינה דינמית שמשתנה לעתים קרובות ממה שלפעמים חושבים, לכן חשוב מאוד שהספרים, אתם תלמדו, יתעדכנו אחרי כל מועד הבחינה. גם בפרק הכמותי וגם בפרק המילולי, במיוחד בחלק ההגיון, כמעט בכל בחינה עולות שאלות וניסוחים חדשים. תלמיד, שמוכן לכל סוג של שאלה מקבל יתרון איכותי על פני מי שלומד עם ספרים, שלא עודכנו באופן רציף אחרי כל מועד.

החברה המקיימת את הקורס צריכה לדאוג לכך שתלמיד יפגוש בבחינה האמתית תרגילים דומים או זהים לאלה שפתר במהלך הקורס. זהו תפקידו של המרכז למחקר ולפיתוח.

5. מספר מבחני המתכונת (הסימוציות);

1-5 בחינות בקורס נותנות רושם כללי מה זה פסיכומטרי. אחרי הסימולציה השביעית תלמיד מגיע להבנה שיכול לשרוד את הבחינה במלואה. בקורס טוב צריכות להתקיים 8-10 בחינות מתכונת, דבר שנותן לכל בוגר הקורס ביטחון וידע הדרושים להצלחה בפסיכומטרי.

6. ניסיון מורה;

מורה מתחיל לשלוט בשיטות ההוראה (ולא רק השטיות הפסיכומטריות) אחרי מחזור 3-4 שלו, ניסיון של 3-5 שנים מבטיח שמי שעוסק בהוראת פסיכומטרי תקופה כה ארוכה אכן מתעניין התעניינות כנה בתחום ויכול להבטיח את המיצוי המקסימלי של פוטנציאל הלימודי של תלמידיו.

7. שימוש בטכנולוגיה;

כל דבר היום כרוך בשימוש בטכנולוגיה והטכנולוגיה מאפשרת התייעלות תהליכי הלימוד. שיעורי ווידאו מוקלטים ותרגול פסיכומטרי דרך האינטרנט משפרים את רמת ההכנה.

לכתבה המלאה בבלוג שלנו בתפוז

היסטוריה של המבחנים הפסיכומטריים

10 במרץ 2016 | השכלה
תגים: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

התפתחות מבחנים להערכה של כישורים אינטלקטואליים היא פרי המהפכה המדעית של המאה ה-17, חיפוש אחר הקריטריונים האובייקטיביים להערכה שכזו, מעקב מדעי וניסויים מדויקים והשאיפה להכללה.

שורה של מדענים ופילוסופים מבריקים ובראשם בייקון, ניוטון (יסודות מכניקה ואופטיקה) אוילר (תורת הגלים), אמפר, גלטון (תורת החשמל), הולץ (ביולוגיה) ואחרים נטעו את הניצנים הראשונים של החשיבה הפסיכומטרית.

מטרתם המקורית של המבחנים הפסיכולוגיים הייתה למדוד את ההבדלים שבין אדם לאדם, בין תגובותיו של אותו אדם בנסיבות שונות. אחת הבעיות הראשונות שעודדה את התפתחותם של המבחנים הפסיכולוגיים הייתה בעיית זיהויים של מפגרים בשכלם. (המשך…)

המקצועות המשתלמים ביותר

15 בספטמבר 2010 | השכלה
תגים: , , , , , , , , , , , , ,

עצמו לרגע את עיניכם וציירו את התמונה הבאה בדמיונכם: אתם גרים בבית זכוכית מוקף גינה פרחונית הממוקם בלב שכונה יוקרתית במרכז תל אביב, יש לכם אישה ו-2 ילדים, כלב ומבשלת קבועה. אתם כובשים את העולם ומבקרים בו ללא הפסקה. החיים יפים.. אתם נחים על זרי הדפנה.. תרגיל מחשבתי זה, שלמראית עין נתפס כהכנה למדיטציה, זוכה להתגשם עבור אנשים בודדים בלבד. עבור רובינו המציאות תיהיה קלה פחות.. (המשך…)