השאירו את הפרטים ונתקשר

ליצור איתנו קשר

איך להתמודד עם חרדת מבחנים לקראת הבחינה הפסיכומטרית?

ההיסטוריה של האנושות היא היסטורית התמודדות עם הפחדים. מיליארדי בני אדם משחר האנושות הצליחו להתמודד עם הפחדים שלהם ולרוב הפחדים האלה היו משמעותיים יותר מסתם חרדת מבחנים. אם הם הצליחו להתגבר על הפחד, גם אתם יכולים.

לפי הסטטיסטיקה, רוב התלמידים במידה זו או אחרת סובלים מחרדת מבחנים ואין בזה שום דבר חריג. לחץ בפני הבחינה הפסיכומטרית גורם להיווצרות הפחד בפני הבחינה והפחד מזין את הלחץ וכך הלאה.

ניתן להתיר את המעגל השוטה הזה רק על–ידי ההיבחנות בבחינה הפסיכומטרית. אגב, בדרך כלל ככל שהנבחן פחות מוכן לקראת הבחינה, כך הוא פחות מתרגש, כי הוא משוכנע בעצמו שבכל זאת יצטרך להיבחן מחדש.

מקרה טיפוסי לקראת סיום הקורס שלנו:

אחרי התדרוך האחרון לפני הבחינה הפסיכומטרית האמתית, המורה מסיים במילים הבאות:

  • זהו, הבחינה ביום חמישי הקרוב, בתשעה וחצי בבוקר. לא לשכוח להביא 9 עפרונות, מחק, תעודת זהות, שעון עצר, מים ואוכל. יש שאלות?

אחד התלמידים:

  • ומתי המועד הבא של פסיכומטרי?

מה מקור הפחדים שלנו? קודם כל, אנחנו פוחדים מהלא נודע, והסיבה השנייה היא חוסר ביטחון עצמי. ללא בסיס ידע מוצק וההכנה הטובה פסיכומטרי הופך למשוואה עם יותר מדי נעלמים – החל ממהלך הבחינה וכלה במינון השאלות בפרקים וסוגי השאלות. יש לסקור את הסיבות לחרדת המבחנים, כדי להוריד את הלחץ ולהירגע לפני הבחינה.

טעות לחשוב כי התלמידים החזקים לא מתרגשים לקראת הבחינה – במקרים רבים החזקים הם דווקא המפקפקים ביותר ביכולותיהם ומתרגשים יותר מאחרים.

איך להתמודד עם חרדת הבחינה הפסיכומטרית?

אם אתם מעיינים בכתבה הזאת, אתם בדרך הנכונה. הצעד הראשון להתמודדות עם החרדה – ההכרה בקיומה של החרדה.

זכרו – חרדת המבחנים נפוצה מאד, יש אותה לרוב הסטודנטים (מעל 90%), במיוחד בתחילת הדרך האקדמית, אך רוב הסובלים מחרדת המבחנים אינם פונים לקבלת עזרה ואפילו לא מספרים עליה לסביבה הקרובה או לא מורים מכיוון שמי ש סובל מחרדת המבחנים משוכנע כי החרדה הזאת נדירה וקיימת רק אצלם.

אם הינכם מבינים את הצורך להתגבר על חרדת המבחנים שלכם, זה מצוין. רוצים עצה טובה לתחילת ההתמודדות? דמיינו שכבר נכשלתם בבחינה הארורה. אתם רואים – לא קרה כלום, אף אחד לא מת, סך הכול צריך לגשת עוד פעם ולסגור את העניין (אגב, לפי הסטטיסטיקה של מאל"ו, יותר מ–20% מכלל הנבחנים נבחנים בשנית).

על סמך הניסיון שלנו (מ–1996), כמעט כל אדם מסוגל להצליח בפסיכומטרי ולהתקבל ללימודים. במקרים הקשים ביותר, כשמדובר ברקע חלש מאד והעדר מיומנויות הלמידה הבסיסיות זה יכול לקחת 3–4 קורסים, אבל בסוף כולם מתקבלים.

מה הם המקורות של חרדת המבחנים?

אחד הגורמים לחרדת המבחנים הוא העלאת רף הציפיות והפחד לא להצדיק את ציפיות הסובבים אותנו מהישגינו. ניתן לשייך לאותם הגורמים גם את הרצון לקבל את הציון הגבוה ביותר והפרפקציוניזם.

אין ספק, שנעים לקבל ציון גבוה בפסיכומטרי, אך אין להפוך רעיון טוב לאובססיה. קחו את עצמכם בידיים: ציונים טובים הם לא המטרה כשלעצמה אלא השיקוף של רמת הבנה טובה וידע. הכי חשוב בפסיכומטרי – לתת את המקסימום ולהישאר רגועים בכל מצב. חשוב יותר לדעת שעשיתם את הכול כדי להתקבל ללימודים האקדמיים.

גורם נוסף לפחד מהבחינות הוא ניסיון העבר הטראומטי עם מורה גרוע. הפחד ממורה לעתים קרובות גורם ליצירת חרדת המבחנים.

זכרו: מורה הוא סך הכול בן אדם כמוכם וכישלונות התלמיד הם במקרים רבים אשמת העבודה הכושלת של המורה.

מורה אכפתי ומקצועי, ששואף להצלחת התלמיד, מבין מה יכול להיות לא ברור בחומרי הלימוד – התרופה הטובה ביותר לסוג הזה של הסובלים מחרדת המבחנים.

איך ללמוד לקראת הבחינות הקשות אם יש לי חרדת המבחנים?

תלמדו יחד.

לרוב הנבחנים מוטב ללמוד יחד, בקבוצה. מוכח כי התוצאות הטובות הם לאו דווקא לתלמידים ששיננו את החומר בעל–פה, אלא לאלה שטרחו להסביר את החומר הנלמד לתלמידים אחרים בכיתה.

ללימודים בקבוצה מספר יתרונות:  ביצוע משותף של שיעורי הבית, נוסף על התמיכה הנפשית. הדבר מייעל בצורה ניכרת את הלימודים בקורס – ועוד דבר – לפחות כשתשננו בקול רם את הכללים שלומדים, לא תקבלו שם של אדם תימהוני שמדבר עם עצמו…

הקפידו על התזונה הנכונה

שורה ארוכה של מוצרי מזון מעודדים פעילות שכלית ומעלים את הריכוז: ביצים, סלמון וכל דג שומני אחר, עגבניות, ירקות ירוקים–כהים, כגון ברוקולי, אבוקדו, כרוב, מנגולד, תרד, פירות יער כמו פטל שחור, אוכמניות, דובדבנים, תבלינים כגון כורכום, קארי, עשבי תיבול כמו רוזמרין, מרווה ונענע, שוקולד מריר ואגוזים ועוד.

עיינו בהמלצות המומחים לתזונה שמגבירה את הפעילות השכלית או פנו למומחה בטרם מתחילים את ההכנה לבחינה הפסיכומטרית.

תנוחו מספיק.

המצב הפיסי ביום הבחינה משפיע במידה ניכרת על הציון הפסיכומטרי. תישנו היטב לפני הבחינה, אחרת יהיה קשה להימנע מטעויות מצערות של הסח הדעת. שמעו מוסיקה מרגיעה – מוכח מדעית שלא רק לבני אדם אלא גם לעכברי המעבדה יש שיפור בחשיבה המרחבית בעת ההשמעה של מוסיקת מוצארט, למשל.

זכרו: הבחינה הפסיכומטרית איננה מתייגת אתכם כאדם טוב או רע. הבחינה הפסיכומטרית משקפת את רמת המוכנות ללימודים האקדמיים ותו לאו וניתן בהחלט לשפר את המיומנויות הדרושות לכך.

נשמח אם נעשה את זה יחד.

הכתבה הוכנה על–יד צוות המחקר והפיתוח של רשת אוקיי הכנה לבחינות.