השאירו את הפרטים ונתקשר

ליצור איתנו קשר

שגיאות נפוצות בהגדרת רעיון מרכזי

הכנה למטלת הכתיבה בבחינה פסיכומטרית

בעקבות הרפורמה בפסיכומטרי והוספת מטלת הכתיבה (חיבור) לפרקי הבחינה, זיהינו מספר שגיאות נפוצות בקרב תלמידינו. כדי לעזור לנבחנים להצליח בחלק החיבור, מומחי הרשת ניסחו עבורכם את השגיאות הנפוצות ביותר בהגדרת הרעיון המרכזי של קטעי הקריאה, עליהם מבוסס החיבור.

1. חוסר הבנת הסוגיה
הטעות הנפוצה ביותר היא חוסר הבנה נובע בדרך כלל מפענוח לא נכון של הטקסט. לעתים קרובות תלמידים לא מעמיקים בקריאה אלא מנסים "להתאים" את האמור בקטע לידע אישי. חוסר הבנה יכול לנבוע גם מהצמדות לנושאים בהם הטקסט דן רק בעקיפין והפיכתם לנושאים מרכזיים במטלת הכתיבה.

2. חוסר יכולת לנסח סוגיה מרכזית
חוסר יכולת לנסח סוגיה מרכזית נגרם לרוב עקב אוצר מילים דל של הנבחן, שימוש בתבניות ובמנגנונים המוצעים בחוברת הקורס "כתיבה אקדמית" ותרגול אוצר המילים, יסייעו בפתרון בעיה זו.

3. הרחבה ("מריחה") או צמצום בלתי מוצדקים של החיבור
כדי להימנע משגיאה זו, יש לקרוא את הקטע בעיון רב, תוך שימת דגש על מילות מפתח ועל ארגון חלקי החיבור לפני תחילת הכתיבה. הימנעו מניסוחים כלליים מדי כגון "בעיית טרור עולמי", "בעיית תעסוקה", "סוגיית יחסי אנוש" וכדומה. מנגד, יש להימנע מהיצמדות לדוגמה שהוצגה בטקסט ולהתעלם מהסוגיה המרכזית. יש לשקף את דעת המחבר בניסוח הסוגיה.

4. המרת הגדרת סוגיה בדעת המחבר
הסוגיה בה דן הטקסט היא לא דעת המחבר, זכרו זאת! כדי להימנע מטעות, השתמשו בסכימה שמוצגת בספר הכנה שלנו ובתבנית הגדרת סוגיה בהסתמך על דעת המחבר.
כלומר, שימו לב באם אתם בוחרים להסתמך על דעת המחבר, שישנה, בנוסף, גם הגדרה של הסוגיה הכללית. לעתים קרובות בניסוחים לא נכונים ניתן לפגוש שימוש בתבניות כגון: "הסוגיה בה דן הטקסט היא ש…" או "המחבר מוכיח כי…"

5. המרת הגדרת סוגיה בציטוט מן הטקסט
זכרו כי אין הכרח לצטט מהקטע הנתון וכל ציטוט מן הקטע צריך לבוא בנוסף להגדרת הסוגיה. שום חלק בחיבור לא מניח כי תצטטו את הקטע!

לסיכום אנו ממליצים לא למהר להתחיל בכתיבה טרם הפנמתם את הנדרש מכם במטלה, לקרוא טת המטלה בעיון רב, לנסח את הרעיון המרכזי ולזהות את הסוגיה הכללית הנדונה ורק אז לגשת למלכת הכתיבה.
בהצלחה בבחינה!
© כל הזכויות שמורות לאו.קיי. פסיכומטרי

לחזרה לעמוד חיבור בפסיכומטרי

לפרטים נוספים והרשמה

 

לפרטים והרשמה ניתן לפנות ל 1-800-650-700 או השאירו את פרטיכם ונציג יחזור אליכם בהקדם:

  1. (שדה חובה)
  2. (שדה חובה)
  3. (נא להכניס דוא"ל תקין)
  4. (שדה חובה)
 

 

נושאים נוספים הקשורים למטלת הכתיבה

סימון וי

סגנון כתיבה אקדמי


סימון וי

שגיאות נפוצות בכתיבה אקדמית


סימון וי

שיפור כתב יד


סימון וי

יסודות חשיבה ביקורתית


סימון וי

זיהוי רעיון מרכזי


סימון וי

ממד הלשון: מה בודקים במטלת הכתיבה?